Powrót do strony głównej konkursu

Pomysł na mikrogrant

Łazarz na desce

Ogród Łazarz, Park Wilsona, Rynek Łazarski
Zgłaszający Fundacja OPEN / 10.03.2017
7
75
Jak przełamać szarość Łazarza? Kolorami i sztuką! Warsztaty malarstwa artystycznego na drewnie w przestrzeni Łazarza mają obudzić w jego mieszkańcach i mieszkankach artystów i artystki, by swoimi dziełami zmieniali/ły oblicze naszej dzielnicy. Dwudniowe warsztaty odbędą się podczas święta dzielnicy Dni Łazarza.
Pełny opis

Dwudniowe warsztaty malarstwa artystycznego na drewnie dla 10 osób podczas Dni Łazarza przeprowadzi doświadczona w pracach społecznych artystka Katarzyna Obiała Korotczuk.
Warsztaty mają na celu nauczyć malować na drewnie oraz przygotować uczestniczki/ków do późniejszych prac w terenie, tzn. do upiększania szarych, nieciekawych elementów naszego otoczenia.
Po wstępnych badaniach społecznych w kilku łazarskich szkołach oraz przybytkach kultury na temat jakości życia na Łazarzu, młodzież oraz starsi zazwyczaj stwierdzają, że jest szaro i brudno. Chcemy zmienić tę tendencję myślenia o Łazarzu, jego oblicze, ale i przekonać współmieszkańców/ki, by sami zadbali o poprawę jakości życia na naszej dzielnicy.
Warsztaty dadzą praktyczne umiejętności malowania na drewnie, obróbki tego drewna, posługiwania się kolorami oraz teoretyczne przygotowanie do zagadnienia ekologicznych materiałów w sztuce. Mają być przyczynkiem do dalszych prac w przestrzeni łazarskiej. Planujemy bowiem działania artystyczne w przestrzeniach publicznych, tj. podwórka szkół, kamienic, bloków, parki, skwery, gdzie chcemy umieszczać bądź przeobrażać elementy już istniejące w sposób kreatywny i ozdobny.

Zakres warsztatów:
-omówienie aspektu ekologii i wykorzystania drewna w sztuce artystycznej
-prezentacja przykładowych przedmiotów
-omówienie technik i sposobów wykonania
-pokazanie inspiracji
-zaprojektowanie przez każdego uczestnika swojej pracy

-wykonanie zaprojektowanych przedmiotów ;
-przygotowanie i oczyszczenie desek za pomocą szlifierki i papieru ściernego
-zagruntowanie przedmiotów
-zapoznanie się z artykułami do działań artystycznych
-malowanie farbami olejnymi
-malowanie farbami akrylowymi
-pokrycie wykonanych prac werniksem lub bezzapachowym lakierem do drewna
-zainstalowanie systemu zawieszenia wykonanych prac

Miejsce realizacji warsztatów;
Przygotowanie techniczne desek w Gimnazjum nr 51
Wykonanie prac malarskich w plenerze(Ogród Łazarz, Park Wilsona, skwerki Łazarza)

Zapewnione materiały;
deski,szlifierka ręczna,papier ścierny,pędzle,farby,lakiery,rękawiczki,materiały gruntujące drewno,szablony,haczyki,śrubokręty,wkręty do drewna,gwoździe,szmatki,gąbki,kalka,ołówki.